امام علی علیه السلام می فرمایند : تندخویی دیوانگی است؛ چرا که تندخو پشیمان می شود و اگر پشیمان نشود دیوانگی او پابرجاست.

یا ثارالله

بررسی مشکلات حوزه آبی بناب


نمانیده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی  از عدم کارشناسی مدیریت  توزیع آب انتقاد کرد و گفت: متاسفانه بعلت عدم کارشناسی لازم در توزیع آب زمینهای دیم به آبی تبدیل شده اند و زمینهایی هم که سالیان سال بصورت آبی کشت می شد به دیم تبدیل شده و کشاورزان متحمل خسارات زیادی شده اند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بناب، ضیاء اله اعزازی در جلسه بررسی مشکلات آب شهرستان بناب توسعه باغات جدید در بالادست سدها را مشکل اساسی در کمک به مصرف بی رویه آب دانست و گفت: این موضوع باعث شده حقوق بسیاری از کشاورزان در پایین دست سدها ضایع شود

وی تخصیص حق آبه شهرستان بناب از آب سدها را مناسب ندانست و خواستار تکمیل پروژه ای آبرسانی به  روستاهای شورگل و آلقو از سد قلعه چای شد .

نماینده مردم بناب افزود : برخوردهای قضایی با کشاورزانی که از آب چاههای غیر استفاده می کنند براحتی صورت می گیرد در حالی که هیچ اهرمی برای برخورد با متولیان اجرای طرح های آبیاری که به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند وجود ندارد و با وجود پیگیریها  و اختصاص اعتباربه این طرح ها توجهی به تکمیل آنها صورت نمی گیرد .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجانشرقی عدم استفاده صحیح از منابع آبی را بزرگترین مشکل حوزه آبی استان اعلام کرد و گفت : در حال حاضر ۲۳۷ لیتر در ثانیه آب در شهرستان بناب به مصرف می رسد در حالی که ۱۵۰ لیتر در ثانیه استاندارد لازم می باشد و مابقی آن اضافه هست

ارسلان هاشمی افزود : اگر در خصوص آب تحویلی به شهرستان از خط زرینه مدیریت لازم انجام شود نیازی به استفاده از آب چاههای منطقه برای شرب وجود ندارد .

وی با اشاره به اینکه اولویت نصب کنتر هوشمند با چاههایی است که مازاد بر پروانه برداشت می کنند می باشد گفت: در حال حاضر شهرستانهای شبستر و مرند در اولویت نصب کنتر هوشمند می باشند و از آنجایی که هزینه کنتر به عهده کشاورزان می باشد با سازندگان کنتر توافق کرده ایم هزینه نصب کنتر را از کشاورزان بصورت اقساطی دریافت نمایند .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجانشرقی  ایجاد باغات جدید در بالا دست سدها را تائید کرد و ضمن مخالفت با آن گفت: متاسفانه هیچ ابزار قانونی برای جلوگیری از توسعه باغات در بالادست چاهها در اختیار جهاد کشاورزی وجود ندارد .

مدیرکل  آب و فاضلاب  روستایی آذربایجان شرقی نیز از انتخاب روستاهای بناب بعنوان پایلوت استانی جهت مدیریت صحیح و حذف بهره برداریهای غیر مجاز خبر داد

علی صمدنژاد افزود: با اجرای این طرح در عرض یکماه گذشته توانسته ایم ۱۰ لیتر در ثانیه در مصارف آب شرب روستایی بناب صرفه جویی کنیم

وی افزود : بعلت صرفه جویی در مصرف آب شرب روستایی بناب تا کنون توانسته ایم مصرف آب  ۶ چاه را از مدار خارج کنیم و سعی داریم با جابجایی میزان مصرف مشکل برخی از روستاهای این شهرستان را حل نماییم

علیرضا ایمانلو مدیر عامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی  نیزآهنگ مصرف آب در استان را در حال افزایش دانست و گفت: کیفیت آب شرب بناب جزو بهترین های استان است و اگر مدیریت آب به دقت انجام و نشتی آب و استفاده های غیر مجاز کنترل شود تا سالها مشکلی از بابت آب شرب وجود نخواهد داشت.

فرماندار بناب نیز با انتقاد از روند نصب کنتر هوشمند گفت: روند نصب کنترهوشمند چاههای کشاورزی رضایت بخش نیست

ولی اله فرج الهی با اشاره به اینکه  ۴۷۰۰ چاه غیر مجاز در شهرستان فعالیت دارد گفت:از سال گذشته به همت امور آب بناب ۲۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان مسدود گردیده است.

وی وضعیت آب شرب برخی از روستاهای بناب را از لحاظ کیفیت غیر قابل قبول دانست و افزود : مشکلی از لحاظ کمیت آب شرب در شهر و روستاهای بناب وجود ندارد و باید در اسرع وقت نسبت به تامین آب شرب روستاهای مشکل دار از طریق خط انتقال زرینه اقدام گردد تا کیفیت لازم برای شرب را داشته باشند.


چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب
نوشته شده در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ، ۰۹:۰۵:۳۸

نظرات خوانندگان

شعار سال

اقتصاد مقاومتی

پیوندهای مفید

خدمات الکترونیک

اوقات شرعی

فرمانداری

فرمانداری ۰۴۱-۳۷۷۳۰۹۶۱-۳

روابط عمومی داخلی ۵۵۳۰

تلفن دریافت پیامک 09146451434

بخشداری مرکزی بناب

بخشدار مرکزی 041-37735033

شرکت تعاونی دهیاران 041-37740900

info@bonab.ir

سخنی از بهشت